WRC Motorsport&Beyond

Etykiety na olejach silnikowych – na które trzeba zwrócić szczególną uwagę i dlaczego?

Etykiety na olejach silnikowych to rzecz często bagatelizowana przez kierowców. No bo po co się tym interesować, skoro to takie skomplikowane? Ważne jednak, aby wiedzieć, jak je odczytywać, ponieważ może nam się to przydać przy codziennym użytkowaniu.

Etykiety na olejach silnikowych – co one oznaczają?

Na oleju silnikowym zobaczymy oznaczenie m.in. jego lepkości – im mniejsza wartość, tym mniejsze opory silnika podczas rozruchu. Oznaczenie 20W-50 jest zdecydowanie najbardziej rekomendowane dla kierowców, bo oznacza to dużą lepkość i duże opory, ale też świetną ochronę silnika podczas jazdy w wysokich temperaturach.

Ważną sprawą jest także jakość oleju. Klasy jakości są opisywane, w zależności od producenta i oleju, normami ACEA i API. W przypadku oleju ACEA są one dzielone na oleje do benzyniaków (oznaczenie literą A) oraz silników wysokoprężnych (litera B) i diesla (litera C). Po literze zazwyczaj oleje oznaczone są cyfrą od 1-5, która informuje o parametrach ochrony przeciwzużyciowej. W przypadku klas jakości API to oleje są oznaczane literą S i potem kolejną literą alfabetu. Im dalsza litera, tym wyższa jakość.

Wszystko zależy od producenta

Oprócz tego na opakowaniu od oleju zobaczymy także informacje o rekomendacjach producentów, do jakich samochodów najlepiej wlewać dany olej. W przypadku np. oleju Castrola znajdziemy rekomendacje do Volkswagena, Audi, BMW czy Forda. Wszystko zależy od producenta i właściwości danego oleju.