WRC Motorsport&Beyond

Rajd Argentyny: Thierry Neuville i Hyundai uciekają peletonowi

Po raz drugi w ostatnich trzech edycjach Rajdu Argentyny najlepsza okazała się belgijska załoga Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul. Hyundai jako pierwszy producent w tym sezonie odnotował dublet.

Belgowie spokojnie rozpoczęli ostatni etap, ale z dobrym wyczuciem popisali się zwycięstwem oesowym na jednym z argentyńskim klasyków, Mina Clavero – Giulio Cesare (20,3 km). Na powtórce legendarnego Copina – El Condor (Power Stage) przypieczętowali 11. triumf w mistrzostwach świata.

Tym samym Hyundai i20 wygrał południowoamerykańską rundę WRC po raz trzeci w ostatnich czterech edycjach. Po raz pierwszy od Rajdu Polski koreańska marka zanotowała dublet za sprawą drugiego miejsca Andreasa Mikkelsena i Andersa Jaegera. Norwegowie czekali 62 tygodnie na podium w WRC (Szwecja 2018). Jest to ich najlepszy występ w barwach ekipy z Alzenau.

Sebastien Ogier i Julien Ingrassia wyszarpali najniższy stopień podium o 1,4 sekundy. Załoga Citroena C3 WRC przed Power Stage traciła 5,2 sekundy do Krisa Meeke’a i Sebastiana Marshalla. Brytyjska załoga wciąż musi poczekać na pierwsze podium w barwach Toyoty.

Pojedynek o piąte miejsce wygrali Jari-Matti Latvala i Miikka Antilla (Toyotya Yaris WRC) o 5,6 sekundy z Danim Sordo i Carlosem del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC). Teemu Suninen i Marko Salminen (Ford Fiesta WRC) byli jedyną załogą M-Sportu na mecie. Powracający po awarii alternatora Ott Tanak i Martin Jarveoja zdołali przedostać się na 8. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Na końcowym Power Stage, 5 bonusowych punktów do klasyfikacji sezonu zdobył Seb Ogier. Dorobek poprawili też Jari-Matti Latvala, Thierry Neuville, Dani Sordo i Ott Tanak.

Mads Ostberg i Torstein Eriksen (Citroen C3 R5) w drugim tegorocznym występie wygrali drugą rundę WRC 2 Pro. Gus Greensmith i Elliott Edmondson dowieźli drugie miejsce w kategorii, której liderami nadal są Łukasz Pieniążek i Kamil Heller. W WRC 2 wygraną zgarnęli Pedro Heller i Marc Marti (Ford Fiesta R5).