Mało kto zdaje sobie sprawę, że wymieniając olej z silnika typu diesel czy benzynowego na własną rękę, można mieć z tego ogromne problemy. Dlatego wymiana oleju powinna być bardzo przemyślanym krokiem, w którym nie wolno lekceważyć bezpieczeństwa. Zużyty produkt jest bowiem odpadem uważanym prawnie za niebezpieczny.
Wymieniasz olej? Niech diesel nie wprowadzi cię tarapaty
Kierowcy powinni mieć tego świadomość, że olej silnikowy to produkt bardzo szkodliwy dla środowiska i koniec końców nas samych. Gdy przejechał on już swoje kilometry jest zużyty, wymaga odpowiedniej procedury utylizacji. Wynika to z jego składu chemicznego po ciężkich pracach w bardzo wysokim temperaturach.
W trakcie pracy jednostki napędowej olej znacząco się zmienia i nie tylko samą barwą. Staje się on m.in. produktem o silnie rakotwórczym działaniu. Pojawiają się w nim związku metali z elementów silnika, a niektóre związki przekształcają się w substancję proste.
Nie jest zatem tak, że wlewając olej do silnika typu diesel czy benzynowego, wylewamy z niego… olej. To już zupełnie inna substancja po przepracowaniu wielu tysięcy kilometrów. Każdy powinien mieć świadomość, że litr zużytego oleju silnikowego może skazić 5 mln litrów wody. A ta już nie będzie nadawała się do spożycia.
Ważna odpowiednia utylizacja
Jeżeli zatem sami wymieniamy olej z silnika trzeba pozbyć się go w odpowiedni sposób. Nie wolno pod żadnym pozorem wyrzucać go do śmieci, wlewać gdziekolwiek, czy gdziekolwiek wylewać. Jedną z metod jest zaniesienie go do zaprzyjaźnionego warsztatu, gdzie można szybko i łatwo dogadać się z tamtejszym mechanikiem.
Inną metodą jest bezpośrednie zawiezienie cieczy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. To dwa najprostsze i najlepsze rozwiązania, które każdy kierowca powinien stosować, gdy sam decyduję się na to, aby wymienić olej w silniku.