WRC Motorsport&Beyond

Odholowywanie samochodu i zakładanie blokady niezgodne z prawem. Sąd wydał w tej sprawie wyrok

odholowanie blokada kol

Kierowcy których spotkało odholowanie samochodu czy założenie blokady na koło, mogą niech odetchnąć z ulgą. Taka sytuacja więcej nie będzie miała już miejsca, jeżeli pozostawią auto na terenie spółdzielni, gdzie o kwestie parkingowe dba dana firma. Ten proceder jest niezgodny z prawem.

Odholowanie auta i blokada kół

Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce zlecają firmom, aby te dbały o porządek na zatłoczonych parkingach. Karą dla właścicieli pojazdów np. za złe parkowanie było odholowanie auta bądź założenie blokady. Tyle tylko, że jak się okazuje było to niezgodne z obowiązującym prawem.

Sąd w Katowicach wydał w jednej z tego typu spraw wyrok. A ten mówi jasno – tego typu uprawnienia ma wyłącznie policja oraz straż miejska! Spółdzielnia, ani też żaden wynajęty do tego podmiot czy osoba fizyczna nie może w taki sposób karać kierowców.

Teraz wiele spółdzielni mieszkaniowych w Polsce będzie musiała poprawiać swoje regulaminy. W nich nie mogą pojawiać się zapisy o tego typu karach dla osób, które wjeżdżają na teren spółdzielni bez zezwolenia bądź źle parkują. Konsekwencje wobec takich osób musza być wyciągana w inny sposób niż odholowanie auta, czy blokada kół.