Wielu kierowców w Polsce którzy nie podróżują po Polsce nie zdają sobie sprawy, że są stacje paliw, gdzie za diesel i benzynę płaci się w okolicach 6-7 złotych za litr. A mowa tutaj głównie o punktach, które znajdują się po autostradach. Dlaczego takie punkty wciąż istnieją, a zwłaszcza – dlaczego wciąż na nich tankujemy paliwo?
Przepłacamy świadomie za diesel i benzynę
W tego typu miejscach nie każdy może postawić swoją stację paliw, a ci, co stawiają płacą olbrzymie pieniądze za posiadanie ”tak fajnego miejsca”. Jak bardzo jest dochodowy taki interes? Każdy ze 118 autostradowych parkingów ze stacjami benzynowymi i gastronomią przynosi państwu 137 tys. zł. Podkreślmy – każdy jeden!
Są to miejsca, gdzie po prostu świadomie przepłacamy za wszystko. A wszystko przez to, że wcześniej nie chciało nam się kupić np. jedzenia, napoju czy po prostu zatankować. I na tym właśnie żeruje tylko i wyłącznie… państwo, które z tego tytułu ma bardzo wysokie wpływy.
Tylko w ubiegłym roku same te miejsca zarobiły dla GDDKiA 160 mln złotych netto, a rok wcześniej niewiele mniej. Pieniądze te jednak nie idą w błoto, a przynajmniej nie powinny. Wpływy z dzierżawy zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, a to przyczynia się do kolejnych nowych dróg w kraju.
Dlaczego jesteśmy tacy leniwi?
Polacy to niewątpliwie kraj, który dużo narzeka i który patrzy na każdą złotówkę z każdej strony. Dlaczego więc w tego typu sytuacjach tak chętnie przepłacamy? Wynika to najprawdopodobniej z lenistwa albo po prostu z danej chwili. W końcu raz jak przepłacimy nic się złego nie stanie.
Takie podejście oczywiście nie jest najlepsze. Można wcześniej zaopatrzyć się w odpowiedni prowiant, tak samo wcześniej i zatankować. Ale z drugiej strony takie punkty też muszą mieć rację bytu. Pytanie tylko, czy aż tak wysokie ceny dzierżawy jakie narzuca rząd, są czymś naturalnym? Czy po prostu nie mogłaby być to kolejna zwykła stacja, gdzie zapłacimy w miarę podobnie jak w innych miejscach? Wygląda jednak na to, że skoro sami tego nie chcemy i tak chętnie przepłacamy, to nie.