WRC Motorsport&Beyond

Poziomy autonomiczności

Samochody napędzane alternatywnymi źródłami energii są bez wątpienia przełomem motoryzacyjnym, ale już z całą pewnością nie ciekawostką na światowych drogach. Często jednak tego typu pojazdy mylone są z samochodami autonomicznymi.

Rozwój elektromobilności jest mocno skorelowany z pracami nad technologiami wykorzystującymi w motoryzacji sztuczną inteligencję. Trzeba jednak jednoznacznie wyjaśnić, że te dwie gałęzie są od siebie kompletnie różne i niezależne. Wiele samochodów spalinowych może być bowiem wyposażonych w systemy przeznaczone do jazdy autonomicznej, natmiast pojazdy elektryczne wcale nie muszą ich posiadać. Zasilanie alternatywnymi źródłami energii oraz prace nad zaawansowaną inteligencją stosowaną w motoryzacji to przyszłość i z tego powodu często mylnie łączy się te dwa pojęcia.

Na czym jednak polegają systemy autonomiczne stosowane w nowoczesnych pojazdach? Eksperci podzieli to zagadanienie na pięć poziomów, stosowanych w zależności od wsparcia jakie sztuczna inteligencja jest w stanie zagwarantować kierowcy. Pierwsze dwa z nich są obecnie powszechnie stosowane na drogach i w głównej mierze pomagają utrzymać żądaną prędkości i zachować bezpieczną odległości od pozostałych użytkowników drogi. Ponadto mają one na celu utrzymanie samochodu na wybranym pasie jazdy.

Kolejny trzeci stopień jest także stosowany w obecnych modelach samochodów, jednak zdecydowanie rzadziej. Jego zadanie polega na umożliwieniu kierowcy oderwania wzroku od drogi w określonych sytuacjach, na przykład podczas jazdy trasami szybkiego ruchu. Ze stosowaniem trzeciego poziomu są pewne problemy spowodowane niedostosowaniem przepisów prawnych do zaistniałych realiów, ale w najbliższym czasie z całą pewnością ta sytuacja ulegnie poprawie.

Czwarty stopień może przynieść największą rewolucję w motoryzacji. Dzięki niemu odpowiednio zaprogramowany samochód będzie w stanie samodzielnie pokonać zaplanowany fragment trasy, bez żadnej ingerencji człowieka. Piąty, najwyższy poziom będzie rozwinięciem i udoskonaleniem poprzedniego i zapewni on pełen komfort podróży, nawet w terenie nie objętym systemem planowania. Czas pokaże kiedy to nastąpi i jak omawiane rozwiązania sprawdzą się w praktyce.

Tagi: Elektromobilność