RC, czyli Rajdowe Mistrzostwa Europy, w 2021 roku będzie składać się z ośmiu rajdów. Przyszłoroczny kalendarz, który dostał już aprobatę od organizacji FIA, ma być mocno nastawiony na redukcję kosztów. Wśród wydarzeń nie zabraknie Rajdu Polski odbywającego się po raz 77.
Rajdowe Mistrzostwa Europy mają długą tradycję
Rajdowe Mistrzostwa Europy to cykl rajdów organizowany przez FIA, który wyłania najlepszego kierowcę w Europie i odbywa się od 1953 roku. Polscy zawodnicy często biorą udział w rywalizacji, a do tej pory tytuł mistrza rajdowego Starego Kontynentu zdobyło trzech Polaków: Sobiesław Zasada w latach 1966 i 1971, Krzysztof Hołowczyc w roku 1997 i Kajetanowi Kajetanowiczowi trzy lata z rzędu: 2015, 2016 i 2017.
Duża popularność rajdów
Rajdy śledzi miliony widzów na całym świecie – przykładowo w 2017 zanotowano oglądalność na poziomie 177,2 milionów widzów, o 9% więcej niż rok wcześniej. Co roku coraz więcej użytkowników włącza telewizory, by oglądać kolejne rajdy z serii ERC. Na jeszcze większą skalę organizowane są WRC, czyli światowe rajdy. O dużym zainteresowaniu tematyką rajdową może świadczyć fakt, że wiele osób nie ogranicza się do oglądania zmagań w telewizji, ale próbuje swoich sił w symulacjach, np. w oficjalnej grze WRC 8 FIA World Rally Championship czy DIRT Rally, czyli symulacji jazdy pojazdem terenowym. Co więcej są sloty o tematyce rajdowej – np. Rally 4 Riches, Super Rally Championship Hi-Lo, w które można zagrać w najlepszych kasynach online jak Playamo.
Nowy kalendarz ERC
ERC otrzymało zielone światło od FIA na organizację ośmiu rajdów w 2021 roku. Kalendarz został trochę okrojony, składa się z czterech rajdów asfaltowych i czterech szutrowych. Harmonogram wygląda następująco:
- Runda 1: Rajd Serras de Fafe e Felgueiras w Portugalii, szutrowy, 12-14 marca,
- Runda 2: 55. Rajd Azorów w Portugalii, szutrowy, 25-27 marca,
- Rudna 3: Rajd Wysp Kanaryjskich, Hiszpania, asfaltowy, 6-8 maja, także ERC junior
- Runda 4: 77. Rajd Polski, szutrowy, 18-20 czerwca, także ERC junior,
- Runda 5: Rajd Lipawy, Łotwa, szutrowy, 1-3 lipca, także ERC junior,
- Runda 6: Rajd di Roma Capitale, Włochy, asfaltowy, 23-25 lipca, także ERC junior,
- Runda 7: 50. Barum, Czechy, asfaltowy, 27-29 sierpnia, także ERC junior,
- Runda 8: Rajd Węgier, asfaltowy, 22-24 października, także ERC junior.
Tytuł najlepszego kierowcy ERC zostanie przyznany, jeśli uda się rozegrać minimum cztery wydarzenia z zaplanowanych ośmiu. Wskazano także rajdy rezerwowe – na wypadek, gdyby pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany i jakieś wydarzenie nie mogłoby się odbyć jak planowano.
Ograniczenie kosztów
ERC przyświecała przy planowaniu sezonu 2021 idea ograniczenia kosztów. Dlatego zmniejszono z 3 do 2 wyścigi na wyspach, a szutrowe rajdy Fafe i na Azorach odbędą się możliwe jak najszybciej po sobie, by móc zgrupować auta rajdowe i serwisowe w jednym miejscu i wyruszyć promem na Azory po pierwszym portugalskim rajdzie. Rajd Fafe to nowość w kalendarzu ERC – rajd szutrowy, nie zaś asfaltowy. Fafe będzie bazą rajdową, podobnie jak to miało miejsce do tej pory. Uczestnicy ERC otrzymają wsparcie logistyczne podczas rajdów na wyspach, a także bezpłatne bilety lotnicze.
Zasady rywalizacji
Kierowcy będą mieć zaliczone siedem najlepszych wyników spośród ośmiu rajdów do klasyfikacji. Z kolei w rywalizacji juniorskiej liczyć się będą cztery wyniki z sześciu rajdów. Struktura ERC pozwala kierowcom awansować z Rally5 to Rally2, a nowa kategoria utworzona na rok 2021 – Rally3, jest kolejnym etapem na drodze z Rally4. Wszyscy kierowcy ze statusem priorytetowym w ERC mogą zdobyć punkty do klasyfikacji generalnej, nieważne, jaki mają typ auta – Rally2, Rally3, Rally4, Rally5, Grupa N, Rally2 Kit czy RGT. Sposób kwalifikacji pojazdów do ERC2 jest niezmienny w przyszłym roku, a punkty zdobywać mogą kierowcy z maszynami RGT, Rally2 Kit i Grupy N, jednak od 2022 ERC2 będzie tylko dla aut Rally3, o ile organizacja FIA zaaprobuje ten pomysł. W mistrzostwach Europy juniorów już w przyszłym roku występować mogą tylko kierowcy w autach kasy Rally3.
77. Rajd Polski
77. Rajd Polski znalazł się w kalendarzu ERC. W przyszłym roku będzie obchodził jubileusz stulecia, co nada wydarzeniu jeszcze większej rangi. Rajd odbędzie się na Mazurach, z bazą w Mikołajkach, a organizacyjnie będzie połączony z Rajdem Lipawy, by ograniczyć koszty. Rajdy polski i łotewski będą organizowane na odcinkach specjalnych z szutrową nawierzchnią.
Autor: Piotr K