WRC Motorsport&Beyond

Jak wybrać najlepszy wideorejestrator?

wideorejestrator 1

Stłuczka bądź wypadek, szczególnie w spornych sytuacjach, mogą być źle zinterpretowane. Po to między innymi wymyślono wideorejestratory, które poza dowodami mają służyć także ogólnemu bezpieczeństwu na drogach. Czym kierować się przy wyborze sprzętu? Jakie cechy powinna mieć kamera samochodowa? Którzy kierowcy powinni rozważyć jej zakup? O tym poniżej.

Know-how

Wybierając konkretny model kamery, należy zwrócić uwagę m.in. na parametry techniczne sprzętu. To od nich zależy jakość rejestrowanego materiału oraz bezproblemowe użytkowanie. Nagrywany materiał musi być na tyle szczegółowy i wyraźny, aby móc odczytać numery rejestracyjne i rozpoznać świadka zdarzenia lub sprawcę. Czym kierować się przy zakupie sprzętu?

Podstawowe modele nagrywają obraz w rozdzielczości HD. Zaletą tego rozwiązania są mniejsze pliki, które wymagają mniej pojemnych, a co za tym idzie tańszych kart SD.

Niemniej jednak ilość zarejestrowanych szczegółów może być niewystarczająca. Modele nagrywające obraz w rozdzielczości Full HD, czyli 1920 x 1080 zapewniają wysoką jakość i szczegółowość. Tego typu kamera samochodowa jest nieco droższa, a nagrywany materiał musi być przechowywany na bardziej pojemnych kartach pamięci. Warto jednak zainwestować w wyższą jakość, dzięki której bez problemu można odtworzyć całe zdarzenie.

Uwaga na detale

Wybierając kamerę, warto sprawdzić w jakiej maksymalnej ilość klatek na sekundę nagrywany jest obraz. W przypadku podstawowych modeli jest to zazwyczaj 30 kl./s, natomiast droższe urządzenia rejestrują obraz w 60 kl./s. Liczba klatek odpowiada za płynność nagrania. Im wyższa, tym łatwiej można odczytać numery rejestracyjne nagrane przy prędkościach autostradowych. Kolejną zaletą dużej liczby klatek jest możliwość spowolnienia nagrania i zachowania płynności obrazu, która szczególnie przydaje się w sytuacjach spornych.

Obiektyw w kamerze, w dużej mierze jest odpowiedzialny za jakość nagrań. Wartość przysłony oznaczona jako f powinna być jak najniższa. Gwarantuje to dużą ilość światła wpadającą na element światłoczuły, czyli matrycę. Najlepiej wybrać model ze światłem mniejszym niż f/2.

Kamera samochodowa z diodą LED lub IR może rejestrować zdarzenia w nocy. Tego typu modele mają funkcję monitorowania parkingu. Kiedy wykryją ruch, próbę włamania lub uszkodzenia zaparkowanego auta, automatycznie zaczynają rejestrować obraz.

Szeroki kąt widzenia obiektywu sprawia, że kamera rejestruje większy kadr. Najpopularniejsze są modele o kącie widzenia między 140 a 170 °.

Wideorejestratory są przydatne również do nagrań nowych tras. Dotyczy to zwłaszcza modeli z modułem GPS. Kamera samochodowa dostępne na Manta.com.pl może być również zamontowane zamiast lusterka i podpięte do gniazda zapalniczki. W takim przypadku są wykorzystywane jako kamera cofania.

Komu szczególnie przyda się kamera samochodowa?

Kamery są używane przez większość zawodowych kierowców, jeżdżących zarówno ciężarówkami, jak i samochodami osobowymi. Sprzęt jest polecany również wszystkim tym, którzy użytkują auto w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie ryzyko stłuczek jest wysokie.

Urządzenia są wykorzystywane także przez początkujących kierowców, którzy nie mają zbyt dużego doświadczenia za kierownicą. Kamera samochodowa jest bardzo przydatna podczas wyjazdów zagranicznych, gdzie w przypadku braku znajomości języka trudno wytłumaczyć lokalnej policji okoliczności zajścia zdarzenia, zwłaszcza gdy sprawa jest sporna, a uczestnicy mają odmienne zdanie.

Modele z diodą LED i IR są niezwykle przydatne na dużych parkingach. Nawet nocą pozwalają na ustalenie sprawcy porysowania samochodu.

Kamera cofania – potrzebna? Jaką wybrać?

oprac. (JAB) na podstawie info. prasowej Manta