7 listopada weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. kontroli ruchu drogowego. Oznaczają one kilka dodatkowych praw dla policji i obowiązków dla kierujących w trakcie zatrzymania.
Jakie są najważniejsze zmiany? Przede wszystkim po zatrzymaniu przez policję, kierujący nie może ściągać rąk z kierownicy, ani wyłączać samochodu. Obie te czynności prowadzący może wykonać wyłącznie na polecenie funkcjonariusza.
Od teraz na każdą czynność kierujący musi uzyskać zgodę od policjanta. Na przykład kiedy chce wysiąść z samochodu coś zrobić, lub pokazać. Za niestosowanie się do poleceń i nowych regulacji, kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości nawet 500 zł.
Podczas kontroli policjant ma prawo do sprawdzenia wnętrza samochodu, bagażnika oraz komory silnika. Funkcjonariusz ma także możliwość sprawdzenia i spisania przebiegu z licznika pojazdu. Dane będą znajdować się później w Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Od teraz policjant podczas kontrolni nie będzie musiał okazywać legitymacji. Jeśli będziemy chcieli ją zobaczyć, sami musimy o to poprosić. Kolejny przepis? Radiowóz ma prawo stać w miejscu, gdzie postój jest zabroniony. Oczywiście dotyczy to wyłącznie takich przypadków, w których radiowóz nie będzie stwarzał zagrożenia w ruchu.
Kupił na złomie taksometr za 20 złotych i udawał taksówkarza