Na stacjach paliw w Polsce powinny już obowiązywać nowe oznaczenia paliw. To pokłosie zmian jakie wprowadza nowa dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca etykietowania paliw na nowo wyprodukowanych pojazdach oraz stacjach paliw.
Do tej pory w różnych krajach Unii Europejskiej stosowane były odmienne symbole bądź etykiety tych samych rodzajów paliw. To powodowało u wielu kierowców podróżujących po Starym Kontynencie spory mętlik w głowie – benzyna PB95 choć mogła być na stacjach oznaczona tym samym, zielonym kolorem etykiety, to na przykład w Niemczech zawierała jeszcze E (etylina). Kilka rozbieżności istniało także w przypadku zawartości biokomponentów w paliwach.
Stąd też decyzja UE o ujednoliceniu systemu oznaczania paliwa na terenie całej wspólnoty. Etykieta to przede wszystkim narzędzie wizualne, które pomaga konsumentom zweryfikować, czy wybierają paliwo odpowiednie dla ich pojazdów. Należy jedynie dopasować naklejkę na swoim samochodzie do odpowiadającej jej etykiety na dystrybutorze paliwa.
Nowe etykiety wprowadzone będą we wszystkich 28 państwach członkowskich UE, krajach EOG (Islandii, Liechtensteinie i Norwegii) oraz w Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.
Gdzie pojawiły się nowe etykiety:
- na wszystkich nowo wyprodukowanych pojazdach bezpośrednio w pobliżu korków/ klapek wlewu paliwa
- w instrukcji użytkowania pojazdów. W przypadku nowszych pojazdów etykiety mogą się również pojawić w instrukcji obsługi w wersji elektronicznej, dostępnej w systemie audionawigacyjnym
- na wszystkich ogólnodostępnych stacjach paliw – na dystrybutorach paliwa oraz na pistolecie dystrybutora paliwa
- w punktach sprzedaży pojazdów.
Od października 2018 r. w Europie pojawią się nowe, specjalne, zharmonizowane etykiety paliwowe.
Etykiety umieszczone będą na nowo wyprodukowanych pojazdach oraz na dystrybutorach do benzyny, oleju napędowego, wodoru (H2), sprężonego gazu ziemnego (CNG), skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz gazu płynnego (LPG) na wszystkich ogólnodostępnych stacjach paliw w krajach Unii Europejskiej w sposób wyraźny i widoczny dla konsumentów.
Stworzono specjalne wzory etykiet dla benzyny, oleju napędowego oraz paliw gazowych (np. CNG, LNG, LPG i wodoru). Znak dla benzyny ma kształt kółka (“E” oznacza specyficzne biokomponenty zawarte w benzynie). Olej napędowy oznaczony jest kwadratem (“B” oznacza specyficzne biokomponenty obecne w oleju napędowym, XTL oznacza syntetyczny olej napędowy i wskazuje, że nie uzyskano go z ropy naftowej). Paliwa gazowe oznaczone są rombem.