Okres zimowy, za wyjątkiem tegorocznego, przyzwyczaił kierowców do tego, że zamiast tzw. „stalówek”, coraz częściej decydują się na „okucie” swoich czterech kółek w felgi z lekkich stopów. Tym bardziej, że nowe technologie oraz odpowiednia impregnacja sprawiają, że Współczesne felgi aluminiowe są odporne na sól i chemię, która zalega na drogach w sezonie zimowym.
Coraz więcej kierowców w Polsce decyduje się w okresie zimowym jeździć na na felgach aluminiowych. W tym okresie delikatne aluminium wystawione jest na szczególnie ciężką próbę. Musi zmagać się z solą, którą posypywane są drogi i z nieustanną wilgocią.
Jak twierdzą eksperci z Moto Integratora korodujące czy rozpadające się zimą felgi aluminiowe to mity. Nowe typy felg aluminiowych są produkowane z coraz bardziej odpornych materiałów i pokrywane lakierami, które skutecznie chronią je przed zimowymi trudami. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby nawet w zimie nasze auto poruszało się na estetycznych obręczach aluminiowymi i nie raziło plastikiem kołpaków. Należy zaznaczyć, że często realne koszty zakupu czterech felg stalowych wraz ze śrubami i kołpakami przewyższają te związane z zakupem czterech tańszych felg aluminiowych.
Na felgach aluminiowych z powodzeniem można więc jeździć w zimie. Powinniśmy jednak o nie odpowiednio zadbać.
Odrobinę troski jednak nie zaszkodzi
W zimie felgi aluminiowe wciąż wymagają większej troski niż w sezonie letnim. Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w środki do czyszczenia i pielęgnacji stopów aluminiowych, które w znacznym stopniu ułatwią konserwację i czyszczenie felg zimą. Pomagają nie tylko nadać feldze błysk, ale jednocześnie zabezpieczają przed osadzaniem się na niej zabrudzeń z drogi. Decydując się na felgi aluminiowe w zimie, powinniśmy wybrać model o stosunkowo prostym wzorze, bez drobnych zakamarków i małych szczelin, które są niewygodnie w czyszczeniu i magazynują zanieczyszczenia.
Kosmetyka kluczem do trwałości
Przystępując do czyszczenia felg warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Warto zapamiętać, aby podczas czyszczenia nie były one nagrzane po jeździe.
Preparaty do czyszczenia aplikowane na nagrzane aluminium szybciej wysychają i mają tendencję do pozostawiania zacieków i przebarwień na lakierze.
Nie warto też używać zbyt silnych środków czyszczących, które akurat mamy pod ręką. Mogą okazać się zbyt agresywne dla aluminium i zostawić na nim trwałe ślady. Zawsze przed użyciem powinniśmy zapoznać się z opisem danego preparatu oraz jego przeznaczeniem. Jeżeli zabrudzenia wymagają użycia mocniejszych środków, nie eksponujmy felgi na ich dłuższe działanie, a po użyciu dokładnie spłuczmy całe koło.
W zimie, poza wilgocią i chemią naszym felgom zagrażają również liczne dziury w drogach. Bez wątpienia to właśnie zimą ryzyko mechanicznego uszkodzenia felgi jest zdecydowanie większe niż wiosną i latem. W tej kwestii niestety nie jesteśmy w stanie wiele zaradzić, warto jednak zaznaczyć, że felgi aluminiowe są bardziej odporne na uszkodzenia w porównaniu z felgami stalowymi.
Poradnik a’la Adam Słodowy:
- Dobieraj odpowiednie środki do czyszczenia aluminium
- Nie stosuj środków czyszczących na rozgrzaną felgę
- Na zimę wybieraj felgi aluminiowe o prostym wzorze
oprac. (JAB/WRC – na podstawie info pras. MotoIntegrator)