WRC Motorsport&Beyond

Peleryna-niewidka i klima z ultrafioletem. Dlaczego koronawirus zmieni samochody nie do poznania

samochód przyszłości

O tym, że koronawirus zmieni nasze nawyki i schematy życie jest przesądzone. Dotyczy to także branży motoryzacyjnej, która siłą rzeczy musi zmienić priorytety adekwatnie do nowych oczekiwań konsumentów.

Przyszłość, bardziej niż kiedykolwiek, będzie dotyczyła swobody podróżowania w bezpieczny sposób, a samochody będą bardziej niż kiedykolwiek będą rywalizować swoim wnętrzem – zauważył Felix Kilbertus, szef designu zewnętrznego Rolls Royce’a w rozmowie z Bloombergiem.

Producenci będą musieli dać kierowcy oraz pasażerom poczucie większego bezpieczeństwa. Nie chodzi jednak o kolejne nowinki techniczne zapobiegające skutkom kolizji, a ochronę przed wirusami czy bakteriami. Choć koronawirus nie przenosi się poprzez klimatyzację samochodową, to tą drogą zainfekować można się innymi rzeczami.

Klimatyzacja antywirusowa i antybakteryjna?

Wiele firm już teraz oferuje zaawansowane systemy filtracji powietrza. Jaguar Land Rover idzie o krok dalej i eksperymentuje wykorzystanie światła ultrafioletowego, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się bakterii i wirusów. W ubiegłym roku brytyjska firma zauważyła, że światło UV może neutralizować szkodliwe patogeny w układzie klimatyzacji.

Działania producentów w kwestii oczyszczania powietrza wychodzą jednak nawet poza kabinę auta. Oczyszczanie powietrza wokół bryły samochodu chce wprowadzić chociażby Mercedes, choć na razie nie ujawnił, na czym oparta byłaby ta technologia. – Pracujemy nad pomysłem, któy zakłada, że samochód może rzeczywiście pozbywać się złych rzeczy z powietrza, praktycznie go oczyszczając – zdradził Bloombergowi szef designu w Daimlerze, Gorden Wagener.

Niewidzialna peleryna antykradzieżowa

Na horyzoncie jest wiele ciekawych, być może nawet dziwacznych pomysłów, którą mogą przyjąć się wśród kierowców. Rolls Royce pracuje przykładowo nad projektem tzw. niewidzialnej peleryny. Niezłe osiągnięcia w dziedzinie kwantowej osłony niewidzialności ma kandyjska firma Hyperstealth Biotechnology, co można zobaczyć na wideo poniżej.

W założeniu tego typu ochrona miałaby działać antykradzieżowo. Wielu przestępcom mógłby unikać fakt, że przykładowo na czyjejś posesji stoi zaparkowany drogi samochód, gdyby był zasłonięty taką powłoką.