WRC Motorsport&Beyond

Niezwykłe przepowiednie Elona Muska. Szef Tesli opowiedział o przyszłości motoryzacji i życiu międzyplanetarnym człowieka

Elon Musk o przyszłości

Elon Musk otrzymał Axel Springer Award, nagrodę przyznawaną przez niemiecki koncern medialny dla innowacyjnych osobistości. Dyrektor generalny Tesli udzielił ciekawe wywiadu szefowi AS, Mathiasowi Döpfnerowi. Poruszył w nim nie tylko kwestie przyszłości motoryzacji, ale i ludzkości, m.in. na Marsie.

Jaka będzie przyszłość motoryzacji?

Zdaniem Elona Muska, już za 10 lat 70-80 proc. nowych samochodów na świecie będzie mieć napęd elektryczny. Dla innych technologii pozostanie bardzo mały udział, co może zwiastować rychły upadek silników Diesla. Jednostki spalinowe mogą w takim układzie przetrwać co nawjwyżej w hybrydach lub w ogóle poza autami osobowymi.

Według Muska, w 2030 r. wszystkie auta będą posiadały tryb jazdy autonomicznej. Do sterowania nim nie będzie potrzebna ingerencja człowieka. To z kolei może sugerować, iż przetrwają tylko ci, którzy mocno zainwestują w tę zaawansowaną technologię. W tym miejscu Musk puścił oczko do konkurencji, bowiem nie wykluczył fuzji z innymi producentami.

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY! 

Kiedy człowiek na Marsie wg Elona Muska?

Tesla troszczy się o Ziemię, a SpaceX o to, co poza nią – powiedział Musk. Było to odniesienie do ambitnych celów podboju kosmosu. Według 49-letniego wizjonera najdalej za 6 lat na pewno zobaczymy człowieka kroczącego po Marsie. Jeśli się poszczęści to być może już w 2024 r.

Natomiast za 2 lata Elon Musk chce wysłać na „czerwoną planetę” bezzałogowy statek SpaceX. Jeszcze inny, w przeciągu maksymalnie 3 lat ma odbyć podróż na orbitę Marsa (prawdopodobnie chodzi o coś w rodzaju stacji kosmicznej). – Sukces SpaceX zależy od umożliwienia życia międzyplanetarnego – skwitował Musk.

Szanse i zagrożenia dla ludzkości

Twórca PayPala opowiedział także o inicjatywie Neuralink, która miałaby pomagać w funkcjonowaniu osobom sparaliżowanym. Przesyłanie sygnałów z mózgu do maszyny to z jednej strony szansa, ale i zagrożenia. – Cyfrowa super inteligencja może być bardziej niebezpieczna niż bomba atomowa – ocenił Elon Musk. Jednocześnie zauważył, że dla ludzkości niebezpieczny jest tak samo spadek populacji i niski współczynnik urodzeń.