Niewielu kierowców w Polsce wie, że ich prawo jazdy może zawierać kod, który nakłada na nich dodatkowe obowiązki. Chodzi kody lub subkody w kolumnie 12 na odwrocie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami. Za niezastosowanie się do określonego ograniczenia grozi 500 zł mandatu, a może być jeszcze gorzej.
Liczy się tylko to co w dokumencie
Prawo jazdy charakteryzuje się nie tylko kategoriami pojazdów czy terminem ważności, ale i wieloma innymi czynnikami. Podczas wydawania dokumentów na podstawie badań wpisuje się dodatkowe ograniczenia w korzystaniu z uprawnień. Przykładowo subkod 01.06 określa, że kierowca podczas jazdy musi mieć założone okulary lub soczewki kontaktowe. Jeżeli w trakcie policyjnej kontroli wyjdzie na jaw, że kierujący ich nie ma, jest to traktowane jak jazda bez uprawnień.
Zdziwić mogą się osoby, które przykładowo zdecydowały się na laserową korektę wzroku. Są też tacy, którym wzrok się poprawił lub wada nie jest na tyle duża, aby im szczególnie przeszkadzała. Dla funkcjonariusza liczyć się będzie jedynie to, co zawarto w dokumencie. Jeżeli zawarto tam kod 01.06 to kierowca nie ma żadnego wytłumaczenia na brak okularów lub soczewek. Co ciekawe, w przypadku subkodu 01.01 soczewki kontaktowe nie mogą zastępować okularów. Uściślając, uprawnienia wydano wyłącznie w przypadku korzystania z określonych akcesoriów.
Jakie kary?
Kody i subkody określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 20 maja 2016 r. W punkcie 2.2.4. znajdziemy ich pełną listę, które informują, jakie modyfikacje musi zawierać pojazd lub co musi posiadać kierowca, aby móc legalnie jeździć. Znajdziemy tam m.in. subkod 10.03, który nakazuje jazdę wyłącznie autami ze skrzynią automatyczną. Niektórych może zdziwić subkod 05.08 (zakaz spożywania alkoholu), w którego przypadku alkomat nie może wskazać czegokolwiek ponad absolutne zero.
Skoro złamanie ograniczeń jest traktowane jak jazda bez uprawnień to już „na dzień dobry” jest ryzyko mandatu 500 złotych. Recydywa może zakończyć się sprawą w sądzie, gdzie możliwe jest wydanie kary grzywny do 5000 złotych. Sędzia w szczególnych przypadkach może podjąć decyzję o zawieszeniu uprawnień.