WRC Motorsport&Beyond

„Start-stop” – o tym systemie warto trochę wiedzieć!

System „start-stop” już od kilku lat funkcjonuje na rynku motoryzacyjnym. Jego zadaniem jest wyłączenie silnika podczas postoju i ponowne jego włączenie, kiedy chcemy kontynuować jazdę (np. podczas stania w korku lub na światłach). Korzyści ekologiczne i ekonomiczne, to główne założenia, które towarzyszyły w momencie wprowadzenia tego systemu na rynek.

System „start-stop” w użyciu

„Start-stop” to jeden z pierwszych tzw. „gadżetów” ekologicznych, które pojawiły się w motoryzacji. Jakie jest jego zastosowanie? Podczas eksploatacji samochodu w warunkach miejskich, jesteśmy skazani na nieustanne zatrzymywanie się i ruszanie (np. czerwone światło, korek).

KIEROWCO! SPRAWDŹ CZY STAĆ CIĘ NA NAJLEPSZE OPONY NA RYNKU. AKURAT JEST PROMOCJA!

W czasie postoju na światłach czy w korku, silnik nie musi pracować dlatego też jest automatycznie wyłączany przez specjalny sterownik. W ten sposób producenci samochodów uzyskują ekologiczną korzyść, ponieważ samochód spala mniej paliwa, a tym samym emituje do atmosfery mniej szkodliwych związków.

System „start-stop” – problemy

System z pozoru, wydaje się stosunkowo prosty i nie wymagający zastosowania skomplikowanych rozwiązań technicznych. To jednak nie do końca prawda, ponieważ zwiększeniu ulega ilość rozruchów silnika. Wymusiło to na konstruktorach konieczność ingerencji w innych podzespołach samochodu.

KIEROWCO! SPRAWDŹ CZY STAĆ CIĘ NA NAJLEPSZE OPONY NA RYNKU. AKURAT JEST PROMOCJA!

Dla przykładu, wzmocnienia wymagał rozrusznik czy alternator. Ponadto trzeba było zastosować większy akumulator, który byłby bardziej odporny na efekt ładowania i rozładowywania.