Rozbiegany diesel? To już kolejne nagranie z tego typu sytuacji. A jak się ustrzec przed taką awarią? Czy można zgasić rozbiegany silnik? O tym poniżej.
Co to jest rozbieganie silnika?
Rozbieganie silnika to usterka, która może prowadzić do bardzo dużych uszkodzeń w silnikach wysokoprężnych.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
W uproszczeniu można powiedzieć, że auto zamiast spalać paliwo, zaczyna spalać olej silnikowy. Dzieje się to samoczynnie, a kierowca nie jest w stanie zapanować nad obrotami silnika.
Po wypalenia całego oleju następuje zatarcie silnika lub jego rozpad w skutek dużej prędkości obrotowej.
Rozbiegany diesel – czy to koniec?
Z układu wydechowego zaczynają się wydobywać kłęby dymu, a wszystkiemu towarzyszy ogromny hałas, który jest spowodowany bardzo wysokimi obrotami. Rozbieganie silnika to zjawisko gwałtowne, a próba zgaszenia auta w tradycyjny sposób nic nie da.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Skutkiem rozbiegania jest zniszczenie jednostki napędowej. Silnik zostaje przegrzany i w skutek wypaleniu oleju, zatrze się. Cały proces rozbiegania diesla bywa różny i trwa od kilku sekund do kilku minut.
Jak widzimy na powyższym nagraniu, kierowca niestety nie miał pojęcia, jak zachować się w tej sytuacji. Wyszedł z samochodu i odszedł na bezpieczną odległość, pozwalając na całkowite wypalenie się oleju i zatarcie jednostki napędowej.
Jak zgasić rozbieganego diesla?
Najlepszym sposobem jest go „zdusić”. Jak to zrobić? Musimy wrzucić wysoki bieg, wcisnąć hamulec, a następnie puścić sprzęgło. Samochód powinien szarpnąć, a następnie zgasnąć.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Oczywiście taka czynność prawdopodobnie spowodowuje inne awarie. Zapytacie jakie? Zniszczone sprzęgło czy skrzynia biegów to tylko niektóre z nich. Zaznaczamy, że wyżej opisana metoda dotyczy tylko i wyłącznie użytkowników samochodów wyposażonych w skrzynie manualne.