WRC Motorsport&Beyond

Parkujesz samochód „pod chmurką”? Zobacz co zrobić, gdy zamarzną ci hamulce?

Zima wpływa praktycznie na wszystkie podzespoły samochodu. Mroźne dni mogą sprawić, że nasz samochód zostanie unieruchomiony, ponieważ przymarzną hamulce.

Hamulce zablokowane przez mróz

Zimowa aura, może sprawić sporo problemów z zablokowanym przez mróz hamulcem. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, jednak wszystkie powoduje korozja lub mróz. O tym, że z układem hamulcowym naszego samochodu jest coś nie tak, przekonamy się podczas próby ruszania, po dłuższym niż parę godzin postoju.

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!

Do zablokowania hamulców tarczowych dochodzi rzadko, a lekkie „złapanie” klocka do tarczy powoduje korozja. Rdzawy nalot zostanie samoczynnie usunięty podczas pierwszych kilku prób hamowania.

Dużo większy problem dotyczy hamulców tylnej osi, bębnowych lub tarczowych, które uruchamiane są linką. Jeżeli pancerz, w którym znajduje się linka jest pęknięty do wnętrza dostaje się woda. Powoduje to korozję linki, co po czasie będzie skutkować jej zablokowaniem. Jeśli woda w pancerzu zamarznie, to zwolnienie hamulca może okazać się niemożliwe.

Przegląd hamulców przed zimą

Ponieważ zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, a w tym wypadku naprawiać, warto przed zimą przeprowadzić przegląd układu hamulcowego w naszym samochodzie. Gdy temperatura oscyluje wokół zera, lepiej nie zaciągać hamulca ręcznego, nawet jeśli jest on w pełni sprawny.

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!

Hamulec bębnowy może się także „zaciąć”, jeśli nasz samochód przez dłuższy czas nie jeździł lub, gdy do jego wnętrza dostała się i zamarzła woda. W takim przypadku możemy kilka razy delikatnie spróbować ruszyć raz do przodu, raz do tyłu. Należy jednak pamiętać, żeby robić to z wyczuciem, ponieważ istnieje ryzyko uszkodzenia hamulców.