Wbrew pozorom, sposób w jaki przechowuje się opony, ma bardzo duży wpływ na ich żywotność. Właściwe dbanie o ogumienie przekłada się także na właściwości jezdne oraz estetykę. Zatem, jak prawidłowo je magazynować, aby zminimalizować ryzyko powstania odkształceń?
Jak przygotować opony do przechowywania?
Po zdjęciu opon z felg powinno się je wyczyścić. W ten sposób pozbędziemy się zanieczyszczeń, które mogą przyspieszać procesy starzenia się gumy.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Pomieszczenie, w którym zamierzamy przechowywać ogumienie, powinno spełniać kilka warunków. Promieniowanie UV znacznie przyspiesza zużycie gumy, dlatego też należy unikać mocno nasłonecznionych miejsc. Optymalnym rozwiązaniem byłoby także magazynowanie opon w temperaturze pokojowej.
Jak przechowywać opony bez felg?
W przypadku przechowywania opon spore znaczenie ma fakt, czy składujemy je na felgach czy bez nich. Same opony powinno ustawić się pionowo, obok siebie.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Niewskazane jest natomiast układanie ich jedna na drugiej, a także wieszanie na haku. Dlaczego? Podczas przechowywania ogumienia w takiej formie powstają naprężenia, które mogą doprowadzić do powstania trwałych odkształceń.
Ponadto, warto także raz w miesiącu obracać stojące opony w taki sposób, aby zmienić miejsce styku gumy z podłożem, które jest najbardziej narażone na odkształcenie.
Jak przechowywać koła?
W przeciwieństwie do samych opon, nie należy przechowywać ich pionowo. W taki sposób felga wywiera duży nacisk na dany fragment bieżnika, co prowadzi do odkształcenia się gumy.
Opony z felgami można przechowywać jedna na drugiej. Inną, równie dobrą alternatywą jest zawieszenie kół na haku, ponieważ wtedy nacisk wywierany jest bezpośrednio na felgę.