WRC Motorsport&Beyond

Kierowco, masz taką folię na aucie? Możesz stracić dowód rejestracyjny i dostać spory mandat!

Oklejanie samochodu folią

Oklejanie samochodów foliami zmieniającymi kolor nadwozia lub foliami ochronnymi jest w ostatnim czasie bardzo popularne. Właściciele samochodów decydują się na okleinę z wielu powodów, ale czy takie praktyki są w świetle prawa legalne?

Firmy oferujące folie samochodowe wyrastają w Polsce jak grzyby po deszczu, i nie ma się co szczególnie temu faktowi dziwić. Bardzo często zdarza się, że zakupiony przez nas samochód używany nie jest pokryty wymarzonym kolorem lakieru. Dlatego oklejenie go folią wydaje się być zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem, niż malowanie całej karoserii.

Z kolei właściciele nowych aut decydują się na folie ochronne, które mają za zadanie chronić lakier przed rysami i odpryskami. Co więcej – pieniądze zainwestowane w ten sposób na pewno w sporym stopniu zwrócą się przy ewentualnej odsprzedaży pojazdu. Wszak nienaruszony lakier to mocna karta przetargowa przy negocjacjach.

Folia, a prawo

Jeśli jednak zastanawialiście się kiedyś, czy można legalnie nakleić folię na samochód, to spieszymy z odpowiedzią. Po pierwsze – polskie prawo szczegółowo traktuje o oklejeniu lamp czy szyb. Reguluje np. barwę świateł mijania, albo przepuszczalność światła przez szyby. W kodeksie nie ma jednak ani pół zdania o ingerencji w kolor nadwozia (za wyjątkiem pojazdów uprzywilejowanych).

Jest jednak jedno „ale”! Artykuł 66 ust. 1 pkt. 1 kodeksu drogowego, wyraźnie mówi, że pojazd uczestniczący w ruchu musi być zbudowany, utrzymany i wyposażony w taki sposób, aby korzystanie z niego nie zagrażało życiu i bezpieczeństwu innych uczestników ruchu.

Tego typu folia w aucie może przysporzyć wielu kłopotów.

W tym momencie automatycznie na myśl przychodzą folie w kolorze lustrzanym, które w słoneczne dni będą bardzo intensywnie odbijać światło. Potencjalne oślepianie w ten sposób innych kierowców jest więc wysoce prawdopodobne.

Dlatego jeśli jesteś właścicielem pojazdu, który ma na sobie tzw. „pozłotkę” albo „sreberko”, jesteś narażony na mandat, a nawet utratę dowodu rejestracyjnego. Oczywiście wiele zależy też w takim przypadku od policjanta i jego interpretacji danej sytuacji.