W ciągu najbliższych tygodni i miesięcy zaczną obowiązywać zmiany przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Każdy z użytkowników dróg, niezależnie czy jeździ samochodem, rowerem, hulajnogą albo chadza pieszo, powinien się z nimi zapoznać. To pozwoli bezpiecznie i bez narażania się na mandaty przemieszczać się po drogach. Poniżej znajdziecie najważniejsze z nich.
Kierowco, już od czerwca zmiany przepisów
Z dniem 1 czerwca 2021 roku wchodzą w życie nowe regulacje. Pierwszeństwo w obrębie przejścia dla pieszych, będą mieli również Ci, którzy wchodzą na jezdnię, a nie jak dotychczas tylko przechodzący przez jezdnię. Pieszy znajdujący się na przejściu, a także wchodzący na nie będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
W związku z tym, kierujący pojazdem będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu albo wchodzącemu na przejście.
Nowe prawo zabrania zaś pieszym korzystania z telefonu na przejściu, podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.
Nowe przepisy już od 1 czerwca wprowadzają również konieczność zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradzie lub drodze ekspresowej.
Co to oznacza w praktyce? Kierowca podczas przejazdu autostradą lub drogą ekspresową, będzie zobowiązany do zachowania odstępu, nie mniejszego niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący (w km/h). Na przykład gdy kierowca porusza się autostradą z prędkością 140 km/h minimalny odstęp wyniesie 70 m. Przepisu ten nie dotyczy manewru wyprzedzania.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Nowelizacja przepisów wprowadza również jednolite dopuszczalne prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym. Niezależnie od pory dnia prędkość dopuszczalna na obszarze zabudowanym będzie wynosić 50 km/h. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna nadal będzie wynosić 20 km/h.
Już od 20 maja, kierowcy mogą spotkać na drodze elektryczne hulajnogi
Kierujący hulajnogą elektryczną, od 20 maja br. ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz będzie obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.
Kierujący hulajnogą elektryczną będzie obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów będzie dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h ( w przypadku gdy nie trafi na wydzieloną ścieżkę rowerową albo pas ruchu dla rowerów).
Korzystanie z chodnika przez kierującego hulajnogą elektryczną będzie dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik będzie usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch odbywa się z prędkością większą niż 30 km/h (w przypadku braku ścieżki rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów).
Zmiany przepisów dotyczą również uprawnień do kierowania hulajnogą elektryczną. Dokumentem uprawniającym będzie karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10 roku życia, nie mogą od 20 maja kierować hulajnogą elektryczną na drodze. Wyjątkiem jest sytuacja gdy dziecko porusza się w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.