WRC Motorsport&Beyond

Karmann Ghia w Krakowie

dacia duster samochod

Sportowy i piękny Karmann Ghia, który technicznie jest spokrewniony z popularnym Garbusem miał za zadanie zmienić postrzeganie Volkswagena jako producenta wyłącznie samochodów tanich, prostych w konstrukcji i o mało wyrafinowanym wyglądzie.

Zadanie zostało zrealizowane w 100% o czym świadczą nie tylko liczba wyprodukowanych egzemplarzy modelu Karmann Ghia, ale również fakt, że sportowy model Volkswagena był produkowany przez aż dwie dekady i doczekał się wersji nie tylko coupé, ale także kabriolet.

W ciągu dwudziestu lat produkcji (1955-1974) z taśmy zakładów Volkswagena w Osnabrück zjechało blisko 450.000 egzemplarzy modelu Karmann Ghia. Zdecydowaną większość z nich stanowiła odmiana coupé, której wyprodukowano 362.601 sztuk. Kabrioletów opuściło fabrykę tylko 80.881 egzemplarzy.

Po raz pierwszy prototyp Volkswagen Karmann Ghia został zaprezentowany w 1953 r., ale była to prezentacja wyłącznie wewnątrz firmy. Decyzja o rozpoczęciu produkcji zapadła bardzo szybko i już 2 lata później Volkswagen Karmann Ghia miał swoją oficjalną premierę. Wszystko zaczęło się jednak od tego, że Wilhelm Karmann zlecił firmie projektowej Ghia z Turynu zaprojektowanie stylowego na tamte czasy niedużego kabrioletu. Ze względu na dostępność podzespołów z Garbusa początkowo zdecydowano się jednak na uruchomienie produkcji Volkswagena Karmann Ghia w wersji coupé.

Karmann Ghia z 1972 roku, który zostanie zaprezentowany na stoisku Interii podczas Classic Moto Show w Krakowie, to auto w wersji coupé napędzane 1,6-litrowym silnikiem benzynowym o mocy 50 KM. Samochód trafił do Polski półtora roku temu. Po imporcie do kraju auto poddano gruntownej renowacji zarówno jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, jak i podzespoły mechaniczne. Samochód jest zarejestrowany jako auto zabytkowe.

Wystawa Classic Moto Show (02-04.09) jest organizowana w krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej już po raz piąty