WRC Motorsport&Beyond

Kierowco! O sprawdzeniu tego płynu zapomina większość Polaków. Jest on absolutnie kluczowy!!!

odpalanie diesla

Nie ma ważniejszego dla bezpieczeństwa naszych podróży i właściwej eksploatacji elementu samochodu niż jego hamulce. Bez nich nie wyobrażamy sobie nawet najkrótszej podróży, a płyn hamulcowy jest kluczowy dla poprawnego działania całego układu. To dzięki niemu możemy na czas zatrzymać nasz samochód. Jak poprawnie sprawdzić płyn hamulcowy? Jak często należy to robić?

Płyn hamulcowy działa na tej samej zasadzie, co mózg odpalający impulsy elektryczne, aby poruszać mięśniami. Inicjowany jest sygnał wejściowy (wciskasz pedał hamulca), płyn hamulcowy przepływa przez układ aż do zacisków i klocków, a samochód zatrzymuje się. Ale jak dokładnie działa ta kluczowa ciecz? Z czego jest zrobiona?

Co to jest płyn hamulcowy?

Płyn hamulcowy to rodzaj płynu hydraulicznego, który znajduje się pod stałym ciśnieniem w układzie hamulcowym pojazdu. Sam płyn może być oparty na silikonie lub glikolu w swoim składzie i występuje w kilku różnych odmianach. 

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ PROMOCJE!

Jak działa?

Hamulce w twoim samochodzie są stosunkowo proste. Po naciśnięciu pedału hamulca, układ ciśnieniowy płynu hamulcowego mechanicznie lub elektronicznie popycha tłok przez pompę główną. Ta tłoczy płyn do zacisków, a te z kolei dociskają klocki hamulcowe. Tarcie na tarczy zmniejsza z kolei prędkość pojazdu. 

Możesz być zaskoczony, ale istnieje więcej niż tylko jeden rodzaj płynu hamulcowego. Właściwie, to są aż trzy. Różnią się one od siebie m. in. temperaturą wrzenia, czy składem chemicznym. Łączy je jednak fakt, że są bardzo żrące, więc przy kontroli należy zachować wszelkie środki ostrożności. 

Sprawdzamy

Aby sprawdzić kondycję płynu hamulcowego należy sprawdzić temperaturę wrzenia lub poziom wilgoci w płynie. Ta prosta czynność wymaga jednak specjalnego przyrządu, który powinniście dostać w każdym sklepie z akcesoriami motoryzacyjnymi w cenie kilkudziesięciu złotych. Jeśli urządzenie pokaże wynik negatywny, musimy wymienić płyn hamulcowy w naszym układzie. 

KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON? SPRAWDŹ PROMOCJE!

Producenci zalecają wymianę płynu hamulcowego co 30-60 tys. km lub co 2 lata. Jednak mimo to, zaleca się regularne sprawdzanie poziomu w zbiorniku. Jeśli płyn wypełnia zbiornik do kreski z napisem MAX lub nieco poniżej, wszystko jest okej. Co prawda w nowoczesnych samochodach kierowca otrzyma stosowne ostrzeżenie, gdy poziom ten spadnie, jednak przed dłuższą podróżą lepiej jest się upewnić.