WRC Motorsport&Beyond

Obostrzenia dla kierowców. Prawo jazdy z godziną policyjną i limitem kilometrów. Dla kogo?

prawo jazdy wymiana

Temat starszych kierowców za kierownicami samochodów wraca jak bumerang i nie traci na aktualności. Jak sprawić, by nie stwarzali zagrożenia, a wciąż mogli zachować swoje prawo jazdy? Jedną z opcji są regularne badania, choć teraz pojawiła się zupełnie nowa propozycja. Prawo jazdy z godziną policyjną i limitem kilometrów?

Prawo jazdy z limitami

Taki pomysł chce przetestować Wielka Brytania, która chce wprowadzić nowe ograniczenia dla osób powyżej 70 roku życia posiadających prawo jazdy. W zamian za takie ograniczenia jak godzina policyjna i ograniczenia dotyczące odległości podróży, kierowcy ci będą mogli zachować swój dokument. 

Propozycje zostały omówione przez stowarzyszenie kierowców i organizację charytatywną Driving Mobility. Chodzi o kierowców z takimi chorobami jak demencja, epilepsja, choroba Parkinsona, czy cukrzyca. Ci kierowcy mogą otrzymać urządzenia śledzące w ich samochodach, ograniczając czas i dystans podróży. 

Zgodnie z obowiązującymi w Wielkiej Brytanii przepisami, kierowcy muszą odnowić swoje prawo jazdy gdy osiągną wiek 70 lat. Muszą też zadeklarować, czy mają jakieś schorzenia i choroby, które wpływają na zdolność prowadzenia samochodów. 

Czarna skrzynka do auta

Ostatnie dyskusje sugerują jednak, że zamiast całkowitej utraty prawo jazdy, kierowcy powyżej tego wieku mogą otrzymać pewne obostrzenia. Prawo jazdy ma uprawniać ich tylko do jazdy w dzień i podróżowania w promieniu 40 kilometrów od domu. 

O wszystkim donosi Sunday Times. Nowe ograniczenia mogą zaowocować większą swobodą starszych kierowców z określonymi schorzeniami, których samochody będą wyposażone w swoiste czarne skrzynki. Oprócz ograniczeń nocnych i odległości, urządzenia te mają mierzyć też siłę hamowania, przyspieszania, sposób pokonywania zakrętów. Jeśli kierowcy wykażą niepokojący styl jazdy, władze zostaną powiadomione. 

To ma sens!

– Wielu starszych kierowców trzyma się swojej okolicy. Jadą do sklepu, przychodni, na wizytę do wnuczki. Propozycje uregulują to i uczynią legalnym, o ile nie wybiorą wycieczki poza obszar lub w zakazanych godzinach. Oznacza to, że będą mogli poruszać się bezpiecznie w swoim znajomym otoczeniu – powiedział dyrektor Driving Mobility.

Musimy przyznać, że propozycja ta naprawdę wydaje się być ciekawa. To zdecydowanie lepsze niż całkowite odbieranie praw jazdy kierowcom w wieku powyżej 70 roku życia. Zagwarantuje też bezpieczeństwo, ponieważ nie będą poruszać się po nieznajomym dla siebie terenie, ani w nocy. Czy taki pomysł mógłby sprawdzić się również w Polsce?