WRC Motorsport&Beyond

Na myjnię – nie. Do diagnosty – tak. Rząd nie zamierza odroczyć terminu przeglądu technicznego

myjnia samochodowa

Już dziś odbędzie się posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Możemy po nim spodziewać się przedłużenia obecnych obostrzeń, a także nowych. Rząd nie zamierza jednak odroczyć terminów przeglądów technicznych. 

W środę wieczorem gościem „Koronawirus Raport” na antenie TVN24 był inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, który odpowiadał na pytania widzów. 

Jedno z nich dotyczyło m. in. terminów przeprowadzenia przeglądu technicznego. W środę Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o o przedłużeniu ważności takich dokumentów jak prawo jazdy.

Słyszeliśmy również o wielu przypadkach ukarania kierowców mandatem za wizytę na myjni. A przecież kodeks drogowy (Art. 60.1.) jasno stanowi, że zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu, czy zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne. 

Z tego wynika, że myjnia, podobnie jak sprawdzanie poziomu oleju czy płynu hamulcowego, jest obowiązkiem każdego kierowcy. 

Tak samo jak obowiązkiem jest posiadanie ważnego przeglądu technicznego. Jeden z widzów zapytał, czy jego samochód powinien przejść przegląd w wyznaczonym terminie, jako że ten za kilka dni upływa. 

– Przepisy nie przewidują wydłużenia terminu badań pojazdu – mówił na antenie TVN 24 inspektor Mariusz Ciarka. – Stacje diagnostyczne normalnie działają. Powinniśmy taki przegląd techniczny wykonać, aby samochód był sprawny. Jeśli chodzi o tymczasowy dowód rejestracyjny, to należy śledzić, jak działa dany wydział komunikacji w przypadku starostw czy urząd miasta w przypadku miast grodzkich, i jakie ustalono zasady.

– Te instytucje powinny działać, aczkolwiek mówimy tu o stanie prawnym na dziś. Być może nowelizacja przepisów będzie wydłużała ten termin. Niewykluczona jest nowelizacja taka jak ta, która była ostatnio wprowadzona w życie. Były ustawy, które zostały podpisane przez pana prezydenta w zeszły poniedziałek, część zapisów już wchodziła we wtorek, część w środę. Tak samo teraz możliwe są kolejne nowelizacje. Życie pisze scenariusze, więc można spodziewać się zmian. Trzeba zaufać tym decyzjom, które podejmuje rząd na podstawie prognoz Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia – zakończył inspektor Ciarka.