System DPF, czyli popularny katalizator w twoim samochodzie z silnikiem typu Diesel lub benzynowym, nie jest prawdopodobnie częścią, o której myślisz zbyt często. A to duży błąd, bowiem kradzieże DPF-ów są coraz bardziej popularne. Wszystko ze względu na rosnące ceny szlachetnego metalu wykorzystanego do jego produkcji. Jak zabezpieczyć się przed złodziejami i mieć lepszy sen?
Dzieje się tak, ponieważ katalizator jest wypełniony szlachetnymi metalami, aby zneutralizować szkodliwe spaliny. Wartość DPF na złomie jest tak wysoka, że niektóre metale mogą być warte więcej niż złoto. Katalizator sprzedawany na czarnym rynku może osiągnąć wartość nawet 3000-4000 złotych. Jak więc zabezpieczyć swój Diesel lub benzynę przed kradzieżą?
Chcesz spać spokojnie i nie martwić się o to, że Twój Diesel będzie wymagał kosztownej naprawy? Oto 10 najważniejszych wskazówek.
Utrudnij dostęp do DPF
Aby ukraść najważniejsze części, złodziej musi wśliznąć się pod pojazd i użyć narzędzi tnących. Dzięki temu odłączy skrzynię od otaczających ją rur. Oznacza to, że parkowanie samochodu w pobliżu płotów, ścian lub krawężników znacznie utrudni kradzież.
Unikalny numer seryjny
Niektóre warsztaty wystawiają unikalny numer seryjny na katalizatorze. To pozwoli go łatwo zidentyfikować w przypadku kradzieży. Otrzymasz też naklejkę, która będzie wskazywać złodziejowi, że katalizator jest oznaczony. To uniemożliwi przestępcom sprzedaż kradzionego DPF-u.
Utrudnij jego usunięcie
Jeśli twój katalizator jest przykręcony, możesz poprosić warsztat o zaspawanie śrub. To utrudni ich usunięcie.
Catloc – dla właścicieli Toyoty
Na rynku jest wiele urządzeń, które montujesz wokół katalizatora, aby utrudnić jego usunięcie. Toyota ma nawet własne, nazwane Catloc. Kosztuje około 800 zł. Choć nie jest to tanie rozwiązanie, wymiana katalizatora może kosztować nawet około 5000 złotych. Szczególnie zagrożone są modele hybrydowe, które zawierają wyższy procent metali szlachetnych.
Kamery bezpieczeństwa
Instalowanie kamer bezpieczeństwa w miejscu, w którym parkujemy, wydaje się być oczywistą odpowiedzią. Najlepiej parkować swój samochód w miejscach, które monitoruje też miasto. Jeśli mieszkasz w domu i parkujesz na podjeździe, pomyśl o dodatkowej kamerce.
Parkuj w oświetlonych miejscach
To kolejna kwestia, która dotyczy zdrowego rozsądku i ogólnego zmniejszania szans na popełnienie przestępstwa. I nie chodzi tu tylko o kradzież katalizatora z silników benzynowych czy typu Diesel. Sprzęt do usuwania DPF jest dosyć ciężki, więc jeśli twoje auto będzie na widoku, z pewnością złodzieje zwrócą uwagę przechodniów.
Zainstaluj alarm
Jeśli twój pojazd nie ma alarmu, a mieszkasz w okolicy, gdzie kradzieże katalizatorów są coraz częstsze, czas zrobić trochę hałasu. Oczywiście nie przeszkodzi to złodziejom w wycięciu DPF jeśli będą zdeterminowani, ale powinno ich przestraszyć.
CatClamp
To urządzenie zaciska się na rurach wydechowych, a nie katalizatorze. Dzięki temu pasuje do urządzeń DPF o różnych rozmiarach i kształtach. Eliminuje ryryzko uszkodzenia katalizatora, osłony termicznej, czy czujników tlenu. Sprawia, że kradzież dla spieszącego się złodzieja jest bardzo trudna. Kosztuje od 400 do 1200 złotych.
Co z oczu to z serca
Wynajem garażu to stosunkowo niewielki koszt, więc może warto rozważyć taką opcję? Ma ona swoje zalety także poza kradzieżami DPF. Odchodzi problem z szukaniem miejsca na osiedlu i zawsze jest gdzie uciec przed żoną!
Masz flotę? To ważne
Jeśli masz firmę i posiadasz kilka samochodów, rozważ parkowanie swoich vanów lub busów z dużym prześwitem koło niższych samochodów. To powinno utrudnić zadanie złodziejowi.