WRC Motorsport&Beyond

Co dalej z grupą SPEED? Policja podsumowuje pierwszy rok tej formacji i wyjawia, jaka czeka ją przyszłość

policja-grupa-speed

Pierwsza grupa SPEED powstała w Komendzie Stołecznej Policji pod koniec 2018 roku. Szybki sukces formacji przełożył się na to, że już od 19 lipca 2019 roku każda komenda wojewódzka policji miała „swoją” grupę SPEED. Jak minął pierwszy okrągły rok grupy stworzonej do zwalczania niebezpiecznych zachowań na drodze? Jaka czeka ją przyszłość? 

Policja podsumowuje pierwszy rok

fot. policja.pl

Według danych policji za 1/3 wypadków śmiertelnych na drogach wciąż odpowiedzialna jest nadmierna prędkość. Brawura i lekceważenie przepisów są niebezpieczne nie tylko dla kierujących, ale i pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego. 

Stworzona pod koniec 2018 roku grupa SPEED w Komendzie Stołecznej Policji dała dobre efekty, więc szybko zdecydowano się wdrożyć ten model w całym kraju. 

Kto pracuje w grupie SPEED?

Jak informuje policja, w wyspecjalizowanych zespołach służbę pełnią najbardziej doświadczeni policjanci z drogówki. Co więcej, dzięki szkoleniom z zakresu doskonalenia techniki jazdy cały czas podnoszą swoją wiedzę i umiejętności prowadzenia pojazdów. 

Priorytetem grupy SPEED jest ograniczenie liczby wypadków drogowych. W osiągnięciu tego celu ma pomagać najnowocześniejszy sprzęt, m. in. szybkie radiowozy wyposażone w wideorejestratory. 

Pierwszy rok grupy SPEED w liczbach 

Od 19 lipca 2019 roku do 30 czerwca 2020 roku policjanci z grupy SPEED ujawnili 442 660 wykroczeń. Ile z nich związanych było z przekroczeniem prędkości? Aż 308 728. W wyniku przeprowadzonych kontroli prawo jazdy straciło 18 773 kierowców. Wszystkie za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.

fot. policja.pl

Grupy SPEED nadal będą działać na terenie całej Polski. Na stronie policja.pl czytamy: – Wśród kierujących pojazdami budzą uznanie i jedynie osoby, które w sposób rażący łamią przepisy ruchu drogowego powinny mieć powody do obaw. 

Poniżej prezentujemy kilka przykładów nieodpowiedzialnego zachowania, które ujawnili policjanci z grupy SPEED:

Ukrainiec w terenie zabudowanym pędził 140 km/h. Grozi mu do 5 lat więzienia!

300 km/godz. po S7. BMW grupy Speed miało problemy, żeby dogonić Mercedesa

Tesla cisnęła ponad 200 km/h po DK 86. Grupa SPEED poradziła sobie z autem Elona Muska

Dresiarz na motocyklu kontra policyjne BMW grupy SPEED. Skończył na bramie garażowej