WRC Motorsport&Beyond

Elektryczny Nissan e-NV200 od pół roku w Wilczym Szańcu

Elektryczny Nissan e-NV200 jest ekologicznym i cichym rozwiązaniem transportowym. Świetnie spisuje się w miastach, ale – jak się okazuje – także w trudno dostępnych miejscach jak tereny leśne. Od blisko pół roku jeden z egzemplarzy Nissana e-NV200 w osobowej wersji Evalia użytkowany jest przez Nadleśnictwo Srokowo w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. I spisuje się znakomicie.

Nissan jest pierwszym producentem, który zaoferował bezemisyjną mobilność na masową skalę, wprowadzając na rynek w 2010 roku stuprocentowo elektrycznego Nissana LEAF. Ikona Nissan Intelligent Mobility to najpopularniejszy na świecie zeroemisyjny samochód w historii. Oprócz swojego bestsellerowego bezemisyjnego modelu japoński producent oferuje także elektryczną furgonetkę e‑NV200.

Jeden z egzemplarzy 7-osobowego e-NV200 pół roku temu trafił do Ośrodka Edukacji Historyczno – Przyrodniczej „Wilczy Szaniec” prowadzonego przez Nadleśnictwo Srokowo w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. I ma tam zaskakująco szeroki zakres obowiązków.

Model doskonale wpisuje się w wymagania funkcjonalne niezbędne w realizacji bieżących zadań nadleśnictwa. Ze względu na swoją użytkowość jest bardzo przydatny do przewozu osób i towarów. Samochód jest łącznikiem między ośrodkiem i oddalonym o ok. 20 km nadleśnictwem. Wykorzystujemy go do zaopatrywanie sklepików z wydawnictwami i pamiątkami w Wilczym Szańcu, a także np. do przewożenia codziennego turystycznego utargu do banku w Kętrzynie” – powiedział Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo.

Samochód jeździ także po leśnych trasach zwiedzania ośrodka jako pojazd obsługi technicznej. Co niezwykle istotne, e-NV200 służy również jako swojego rodzaju wewnętrzna karetka pogotowia, co nabiera szczególnego znaczenia przy ruchu turystycznym na poziomie kilku tysięcy osób dziennie.

Zakup pojazdów elektrycznych to pierwszy etap przebudowy floty samochodowej Lasów Państwowych. Spójna strategia energetyczna Lasów Państwowych „Las Energii” obejmuje m.in. zagadnienia dotyczące wdrażania nowoczesnych technologii pozwalających realizować cele klimatyczne szczególnie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, a także poprawie w zakresie efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa energetycznego.