WRC Motorsport&Beyond

Dobry kierunek

Rynek elektromobilności przeżywa widoczny i odczuwalny rozkwit. Wynika to z coraz większego zainteresowania społeczeństwa, które dzięki popularyzacji tematu przekonuje się do nowatorskich rozwiązań. Z raportu „Branża motoryzacyjna” KPMG i PZPM wynika, że w 2017 roku znacząco wzrosła liczba rejestracji pojazdów z napędami alternatywnymi.

Niespełna 515 tysięcy wyprodukowanych osobówek i zanotowany spadek na poziomie 7,2%. Ogółem w 2017 roku z taśm montażowych zjechało 689 tysięcy pojazdów, a wartość sprzedaży firm z przemysłu motoryzacyjnego wyniosła 148,5 miliardów złotych. A jak wyglądała sytuacja dotycząca rejestracji pojazdów w naszym kraju? 486 tysięcy samochodów osobowych, 61 tys. aut dostawczych, 29 tys. motorowerów, 27 tys. pojazdów ciężarowych oraz ponad 2 tys. autobusów. To wzrost o ponad 17% w stosunku do poprzedniego okresu.

W zeszłym roku liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w segmencie premium wyniosła ponad 65 tysięcy. To wskaźnik lepszy od poprzedniego o 25,5%. Z analizy wynika, że zaczęliśmy coraz odważniej rejestrować pojazdy z napędami alternatywnymi. W tym zestawieniu dominują popularne hybrydy, których zarejestrowano 18 tysięcy czyli o blisko 70% więcej niż rok wcześniej – Liczba rejestracji wzrosła w większości segmentów. Najpopularniejszy segment C odnotował 12% wzrost, małych i średnich SUVów zarejestrowano o 28% więcej, a pojazdów z segmentu B o 20%. W 2017 roku bardzo dynamicznie rosła popularność samochodów elektrycznych. Od stycznia do grudnia zarejestrowano ich 1 068 sztuk, czyli o 87,7% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku  komentował na łamach motofaktor.pl szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce, Mirosław Michna.

W samym tylko ostatnim kwartale poprzedniego roku zarejestrowano blisko 400 samochodów napędzanych alternatywnymi źródłami energii. Warto zauważyć, że trzech na czterech nabywców stanowią klienci instytucjonalni. To ciekawa informacja pokazująca trend, który obecnie panuje w naszym kraju. Wydaje się, że wzmożone inwestycje w samochody elektryczne już niedługo i w naszym kraju staną się normą. Czas pokaże, jak długo będziemy oczekiwali na taki stan rzeczy.

Tagi: Elektromobilność