Każdy samochód traci na wartości wraz z upływem czasu i niestety niewiele możemy na to poradzić. Kupując nowe auto, musimy liczyć się z tym, że już po wyjechaniu z salonu utraci ono ok. 10% swojej wartości. Po upływie 3 lat wartość samochodu jest mniejsza od 30 do nawet 50% – zależnie od modelu i jego konfiguracji. Rozwiązaniem może być wynajem długoterminowy.
Czynniki, które wpływają na utratę wartości przez pojazd
Wartość rezydualna, czyli wartość samochodu w momencie jego odsprzedaży może wahać się w zależności od: modelu i konfiguracji auta, jego historii oraz segmentu, do którego należy.
Największy wpływ na tempo utraty wartości ma marka samochodu. Renomowane i cenione marki tracą na wartości o wiele wolniej, niż ma to miejsce w przypadku bardziej zawodnych i gorzej skonstruowanych pojazdów. Swoją wartość najlepiej trzymają marki niemieckie – BMW, Mercedesy, Ople czy Volkswageny, a także japońskie – Hondy, Lexusy, Toyoty i Mazdy. Z kolei samochody koreańskie czy francuskie są w stanie utracić nawet 65% swojej wartości po trzech latach eksploatacji!
Podobna sytuacja dotyczy modelu pojazdu oraz jego wyposażenia. Niektóre, bardziej udane i lepiej przyjęte przez rynek modele tracą wartość wolniej od gorzej ocenianych aut. Najmniej tracą modele, które odznaczają się niską awaryjnością, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz bogatym wyposażeniem. Najmniejszy spadek wartości aut obserwuje się wśród pojazdów benzynowych z mocnymi jednostkami napędowymi.
Mniej tracą samochody o nadwoziach typu kombi, sedan, hatchback i SUV. Z kolei najwięcej tracą VAN-y, coupe i najmniejsze auta miejskie.
Do czynników warunkujących tempo utraty wartości należy zaliczyć także historię auta. Oczywiście auta bezwypadkowe, krajowe i serwisowane w ASO tracą na wartości o wiele mniej, bowiem znana jest ich historia. Szybszej utraty wartości spodziewać należy się wśród samochodów sprowadzanych, o nieznanej historii oraz pojazdów uszkodzonych.
Czy możesz uniknąć utraty wartości samochodu?
Kupując auto za gotówkę, zaciągając na nie kredyt inwestycyjny lub kupując je w leasingu z późniejszym wykupem, nie unikniesz utraty wartości rezydualnej. Jedną formą finansowania, która Cię przed tym ochroni, jest leasing finansowy (dostępny głównie dla większych firm i korporacji) oraz wynajem długoterminowy, z którego mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Wynajmując auto, opłacasz abonament, w którego wartość wchodzą: pełne ubezpieczenie samochodu, naprawy serwisowe, wymiany opon i w zasadzie wszystkie koszty eksploatacyjne (poza paliwem). Pod koniec trwania wynajmu możesz przedłużyć umowę, zawrzeć nową umowę na inne auto, a także w niektórych przypadkach wykupić pojazd z wynajmu.
Wynajem długoterminowy to świetny sposób finansowania, który umożliwia przedsiębiorcom i klientom indywidualnym pozyskanie niskim nakładem środków nowych pojazdów oraz regularne zmienianie ich na nowsze modele. Wynajmując auto, nie musisz martwić się utratą jego wartości, a także koniecznością jego późniejszej sprzedaży.