WRC Motorsport&Beyond

Czy można stracić prawo jazdy na wodzie?

Wydawać by się mogło, że pływanie skuterem wodnym nie ma nic wspólnego z ruchem drogowym. A tu niespodzianka: za pływanie „na podwójnym gazie” można stracić prawo jazdy.

Picie alkoholu i pływanie po wodzie to nigdy nie jest dobre połączenie. Czasem można to przypłacić utratą prawa jazdy na samochód. Jeśli pojechaliście na wakacje samochodem i po kilku drinkach naszła Was myśl na wypożyczenie skutera wodnego, to możecie mieć problem z powrotem. Podczas kontroli na wodzie policja może odebrać uprawnienia do kierowania pojazdami. Dlaczego?

Okazuje się, że kodeks wykroczeń jest w tym temacie bardzo jasny. Osoba, która porusza się pod wpływem alkoholu pojazdem mechanicznym po lądzie, wodzie lub w powietrzu, podlega karze. To 500 zł mandatu lub grzywna. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu także utrata prawa jazdy.

Art. 87 Kodeksu karnego mówi jasno:

§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 500 złotych.
§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,
podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.

Straciłeś prawo jazdy? Odzyskanie ich może być ogromnym wyzwaniem

Wynika z niego jednoznacznie, że także na wodzie podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego należy być trzeźwym. Na utratę prawa jazdy naraża się więc każdy, kto po użyciu alkoholu (a więc nie tylko w stanie nietrzeźwości, który w polskim kodeksie zaczyna się od 0,5 promila) zdecyduje się poprowadzić pojazd wodny z silnikiem – może to być skuter wodny, motorówka czy jacht z silnikiem.

Takiej sankcji nie stosuje się wobec osób pływających tym, co silnika nie ma – np. jachtem bez silnika, rowerem wodnym czy kajakiem. Nie oznacza to jednak, że nie zostaną ukarane mandatem za takie zachowanie.