WRC Motorsport&Beyond

CB Radio nadal w łasce kierowców

Radia CB niegdyś kojarzone były niemal wyłącznie z dużymi ciężarówkami, na których dumnie prezentowała się przyczepiona, charakterystyczna antena. Taki stan rzeczy nie trwał długo, bowiem kierowcy aut osobowych szybko zorientowali się, że jest to niezmiernie przydatny element wyposażenia każdego samochodu, a nie tylko „fajny gadżet”. Nawet w dobie Google Maps i innych systemów ułatwiających omijanie korków, wypadków, etc.

Podstawowym zadaniem radia CB jest komunikacja z innymi uczestnikami ruchu, znajdującymi się w relatywnie niedalekiej odległości. Wielu kierowców, nie jest już w stanie wyobrazić sobie jazdy bez niego. Jednak istnieje też duża grupa, niechętnie na niego spoglądająca. Wydaje się, że to kwestia jedynie czasu i „sprawdzenia go w boju,” by szybko zmienili swoje nastawienie. Niejednokrotnie bowiem pomoc okolicznych kierowców bardzo się przydaje, np. w przypadku zatoru na drodze, prawdopodobnie już po chwili uzyskasz pewne informacje jak go ominąć albo po prostu otrzymasz pomoc w dotarciu pod konkretny adres (czasem nie jest to takie proste, jeżeli nie zna się regionu).

W kontakcie

Innym aspektem łączącym kierowców jest wzajemne informowanie siebie o kontrolach drogowych – co niejednego z nich uchroniło przed niepotrzebnym płaceniem mandatu. Oczywiście w dobie urządzeń mobilnych i coraz bardziej popularnych programów typu „Yanosik” bądź „Coyote,” aspekt ten wydaje się odchodzić powoli do historii, jednak nie nastąpi to szybko. Korzystając z radia CB, nie ponosi się bowiem żadnych kosztów transmisji danych, nie obciąża się i tak słabych baterii w smartfonach itd. – jest to po prostu jedno z najbardziej praktycznych i niezawodnych sposobów komunikacji w podróży.

Podstawowy zestaw obejmuje radio CB, antenę do montażu na dachu – będzie to relatywnie niewielki koszt, bo można je zdobyć już za niespełna 200 zł. Oczywiście nie będzie to sprzęt najwyższej klasy, ale na początek przygody z pewnością się sprawdzi. Przyjdzie czas, że będziesz chciał przerzucić się na coś lepszego i co najważniejsze „mocniejszego”.

Ceny za bardziej profesjonalny zestaw mogą przekroczyć nawet 1000zł, więc każdy musi zdecydować sam. Jeżeli planujesz sporadycznie używać radia CB, a na trasie spotykasz wiele samochodów – nic nie stoi na przeszkodzie zakupu bardziej ekonomicznego zestawu. Na uwagę zasługuje antena – im jest ona dłuższa i mocniejsza, tym bardziej możesz liczyć na lepszą jakość rozmowy, bez uciążliwych szumów itd. – ma ona także wpływ na zasięg w jakim będziesz w stanie się komunikować z innymi pojazdami.

Popularne zwroty używane na CB Radio przez kierowców na kanale 19., tzw. drogowym znajdziesz tutaj >>>