Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że klocki i tarcze hamulcowe trzeba regularnie sprawdzać. Jeśli jeździmy do dobrego mechanika to on będzie to robił. Jednak warto o tym mu przypominać przy każdej wymianie filtrów i oleju. Nie rzadziej niż co 15 000 km.
Czym grozi zaniedbanie wymian klocków i tarcz hamulcowych?
Autorzy filmu umyślnie przegrzali hamulce i doprowadzili do rozerwania tarczy z powodu wysokiej temperatury. Podobna sytuacja może się jednak wydarzyć w waszym aucie. Jeśli tarcze i klocki hamulcowe u was w samochodzie są już zużyte to będą trzeć i hałasować. Jeżeli zlekceważycie ten dźwięk to w końcu tarcze się rozgrzeją i może dojść do ich rozerwania. Ich odłamki mogą uszkodzić felgi, nadkola, a nawet przebić opony przez co wpadniecie w poślizg.
Oczywiście to sytuacja skrajna, ale czasem łatwo przeoczyć zużycie klocków czy tarcz. Szczególnie jeśli często słuchacie głośno muzyki, albo pokonujecie bardzo krótkie dystanse po mieście. Wyjechanie w trasę takim autem może skończyć się tragicznie. Do rozerwania tarczy przez przegrzanie może dojść również w sytuacji, gdy zablokuje się jeden z zacisków. Oprócz kontroli tarcz hamulcowych, klocków i zacisków radzimy sprawdzać też stan przewodów hamulcowych.
Rozerwanie skorodowanego przewodu hamulcowego grozi nagłą i niespodziewaną utratą hamulców. Kolejna bardzo ważna kwestia to wymiana płynu hamulcowego co 2 lata. Jazda samochodem ze starym płynem grozi zagotowaniem się go i brakiem hamowania. Pamiętajcie, żeby dbać o układ hamulcowy. To nie tylko wasze bezpieczeństwo, ale też innych uczestników ruchu drogowego.